Jak získat vztah ke knihám a čtení už v mateřské škole?

Naše paní učitelky se budou učit, jak dramatickou výchovou podporovat vztah dětí ke knihám a čtení.

Ještě neskončil školní rok a naše paní učitelky z mateřských škol, které jsou zapojeny v projektu Místní akční plán MAP II, se chystají na to, jak budou učit od září, v novém školním roce. V květnu pro ně projektový tým MAP II připravil seminář, který představil možnosti efektivních didaktických postupů využitelných při výuce nejen čtenářské pregramotnosti. Společným jmenovatelem moderního přístupu je využití metod dramatické výchovy i příbuzných tvořivých aktivit a aktivní účast dětí především předškolního věku.

V mateřské škole mají učitelky mnoho možností, jak u dětí rozvíjet vztah ke knihám a četbě samotné. Malé děti jsou ale neposedné a tak jednotlivé příběhy mohou paní učitelky doplnit jednoduchou dramatizací, malováním obrázků a mluvením o ději příběhu. Seminář je proto postaven tak, aby učitelky mateřských škol mohly ukázkovou lekci samy zažít, a poté ji mohly využít ve svých hodinách.

Od září v našich mateřských školkách budou u dětí osvojovány dovednosti, které předcházejí čtení a psaní. Usnadní se tím předškolákům nástup do první třídy. Nejde jen o vnitřní motivaci ke čtení, ale také budování si vztahu ke knihám a porozumění čtenému textu, rozvoj mluvené řeči, grafomotorická cvičení, aktivní naslouchání a soustředění.

Příprava našich učitelek je zodpovědná a tak se Mateřská škola Hluk rozhodla pomoci projektovému týmu s organizací a poskytne pro školení zázemí své školky. „Vítám každý nový a tvořivý přístup, který obohatí práci našich učitelek.“ uvedla ředitelka MŠ Hluk Lenka Habartová a dodává: Těšíme se, že vše nové, co se na semináři naučíme, hned využijeme v praxi, aby děti čtení bavilo. Přípravu předškoláků bereme velmi zodpovědně.“ Další aktivity projektu MAP budou rozhodně navazovat co nejnovějšími přístupy. Třeba tím, jak učit už v mateřských školách matematiku, aby se jí děti nebály.

 

Kde nás najdete ?

MAS Horňácko a Ostrožsko z.s.

Sídlo a provozovna
náměstí Míru 664
698 01 Veselí nad Moravou
ICO: 270 16 005Kalendář

listopad 2023
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Partneři

 

CZ RO B 1C

 

opvvv ft logo msmt

 

Free Joomla templates by L.THEME